1. päev

    03. juuli


Kohvrid, kotid kaalutud, pakkisime ka ennast kahte autosse ja ekipaažid "Leppikud" alustas reisi esimest etappi Tallinna. Pool 8 startisid Ülenurmest Anne-Lea, Kaisa, Lea, Peeter, (Liis ja Gregor saatjatena), Age, Kalli, Andrus, Sulev ja Aavo. Lennujaamas liitusid Kersti ja Anti.

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.00. Odavlennufirma Ryanair lend Tallinn-Milano (Bergamo) väljub kell 11.50 ja jõuab Milanosse kell 13.50.
Lennuajad kontrollime üle vahetult enne reisi.
Bussitransfeer Sürakuusasse. Ööbimine Sürakuusas ***hotellis Del Santuario.
Jõudsime Bergamosse nii nagu plaanitud, kuid edasised lennuajad muutusid: kella 16.05 sai 17.35, sellest 18.20 ja lõpuks 21.00. Kuna hommikul jäi Vana Tallinna linn vaatamata, siis lahendasime selle puudujäägi jõu- ja osavusvõtteid kasutades ning "aeg lausa lendas" (teistest lennukitest me ei räägi). Ööpimedusse mattunud Sitsiilia võttis meid vastu mütsu, kuid mugava bussi ja väga hea bussijuhiga. "BUONA SERA, RAIMONDO!"

2. päev

    04. juuli


Sürakuusa oli kunagi Sitsiilia, kui mitte kogu Magna Graecia vägevaim linn, mis oma hiilguses võistles Ateena endaga. Lugematud antiikmütoloogia legendid on seotud siinse paigaga. Dionysose kõrv on kõrvakujuline maaliline grott, millele andis nime maalikunstnik Caravaggio, keda omakorda inspireeris legend sellest, kuidas türann Dionysos lasi kavala nipiga pealt kuulata vangide kõnelusi vangikongides. Sürakuusa kreeka teater on üks antiikmaailma suurimaid ja ohvrialtar absoluutselt kõige suurem. Tutvume koos kohaliku giidiga ka Sürakuusa keskusega.

Emotsionaalne giid Rosa jutustas legende, rääkis ajaloost, tänapäevast, ärgitas grotis laulma ("Kivil istus väike konn..."), seletas kaarjate rõdupiirete vajalikkust, kirjeldas pulmatordina mõjuvat Santa Lucia kirikut ja sammaste puudutamisest saadavat rohkem kui 2000 a tagust jõudu. Nümf Arethusa maapeale ilmumise koha (Fonte Aretusa) lähedal saime oma esimesed sitsiilia maitseelamused: pitsad, pastad, salatid, veinid, õlled ja jäätised.
Sõit Sürakuusast Agrigentosse. Agrigento Templiteorus (mis tegelikult on pigem küngas ja kindlasti maailma üks tähtsamaid arheoloogilisi alasid) saab imetleda, tõepoolest imetleda, vapustavalt hästi säilinus kreeka templeid.
Lõunamaises palavuses jalutasime, seisatasime, kuulasime, vaatasime, pildistasime ja imestasime. Umbes 500 eKr- 430 eKr ehitatud Hera, Concordia ja Heraklese templid, kreeka tee ning linnamüür, 600 aastane väändunud tüvega oliivipuu, kaktusehekid, mandlipuud. Ööbime Selinuntes, suurepärases rannakuurordis ***hotellis Alceste. Kaks ööd samas hotellis; hommiku- ja õhtusöök (viiekäiguline). Naiste ööujumine hinna sees.

3. päev

    05. juuli


Poolepäevane ring Sitsiilia läänerannikul. Heidame põgusa pilgu veel ühele hästi säilinud sümpaatsele antiikaja varemetegrupile Segestas.

Suurepäraste teadmistega ja väga põhjalik giid Anita rääkis palju. Päike kõrvetas, kõrvetas, kõrvetas. 34 kraadi. Meie kõrval imeilus dooria tempel.
Pikem peatus Erice linnakeses. Linn on majesteetlik, vaikiv ja sageli ümbritsetud udulooriga. Legend jutustab, et ilu, armastuse ja viljakusejumalanna, sicanide Ibla, foiniiklaste Astarte, kreeklaste Aphrodite, roomlaste Veenus rajas siia oma "kotkapesa", kus udu varjas surelike ja surematute eest tema saladuslikke külalisi. Linn on kaasaegne, kivine, ümbritsetud vägeva müüriga.
Maastik on mägine, orgudes viinamarjakasvatused, oliivipuude istandused, künklikud põllud, külakesed. Erice linna jõudmiseks sõitsime serpentiini pidi mäkke. Täiesti üllatuslik sõit, vaated ja tunded. Hirmus, hirmus ilus! Erice linn on i-me-line. Kitsad tänavad, lihvitud kivisillutis, siseõued, lilled, rõdud, kuivav pesu, väikesed poed, kohvikud, keraamika, vaibad, igihaljad tammed, loorberipuud, taevamannapuud. Maria martsipanipood, maiustused, veinid, kastmed. Suurepäresed vaated Vahemerele, saartele, Trapani linnale ja peaaegu Aafrika rannikuni välja.
Teine pool päevast on puhkuseks ja rannamõnude nautimiseks.
Puna- valgekirjude luikede etteasted Selinute rannas mõnusalt soolases vees. Õhtusöök kahel õhtul. Küpsetatud aedvili, pasta kastmega, liha, vorst kartuliga, kala salatiga. Kohalikud puuviljad, koogike (tundus et kohupiimaga vist), jäätis. Üllatusesinejad GRUPPO FOLKLORISTICO "Ciuri d'Acantu". Väga vahvad ja lustlikud lauljad ja tantsijad. Jämmisime kaasa, tantsisime koos nn. kolonntantsu. Õhtune jalutuskäik muulile läbi kihava ööelu ja omavahelist suhtlemist nautivate sitsiillaste.

4. päev

    06. juuli


Giid Anita viis meid Kuldse oru kõrgel serval asuvasse linna mööda taimedega ääristatud treppe ja kitsast tänavat, kus suveniiriletid ja poekesed.

Monreales külastame nn. araabia- normanni stiilis Santa Maria ja Nuova katedraali, mille kullakarvalised bütsantsipärased mosaiigid jahmatavad ka kogenud matkajat. Jah tõesti! Katedraali juures asuv benedektiinlaste klooster pakub külastajatele imetlemiseks rikkalikult kaunistatud õue, mille 228 sammast trumpavad üksteist üle oma dekoratiivsusega. Anita teadis iga samba kapiteeli lugu!!! Varjus oli hea kuulata ja kosutust leida ka 12. saj. pärit toredast purskkaevust.
Enne Palermosse sõitu teeme väikese puhkepausi ja maitseme ehedalt sitsiiliapäraseid suupisteid kohalikus trattorias. Niinimetatud suupistetest sai kõht väga täis, sest sitsiiliapärasus seisneb mitmes käigus ja suurepärases maitses.
Palermo. Palermos leidub lõputult arhitektuurimälestisi. Üks tähtsamaid on muidugi katedraal, mis ehitati 1184 aastal. Külastame katedraali ja Normanni paleed (Palazzo dei Normanni), Palermo "kroonijuveeli". Linnaga lähemaks tutvumiseks teeme bussiekskursiooni. Seejärel vaba aeg nn. poodlemiseks või linnupetteks.
Normannide palee on tõeliselt unikaalne, sest selles on ühendatud sajandite jooksul tehtud uuendused, lääne ja araabia stiilid ning itaalia kunstnike mosaiigid. Vaata ja ahheta, kui palavus pole veel maha niitnud! Reedese päeva tõttu saime külastada ka Sitsiilia parlamendi ruume ja näha maavärina jälgi seintel. Bussiaknast nägime Palermo tänapäeva (rollerid ja sagivad sistsiillased), arhitektuuri, rohelust (mereäärne erihooldusel muru), maffia vastu võitlemise monumenti, katedraali. Välkshopingult naastes maandusime väikesesse tänavakohvikusse õlut rüüpama ja üllatuslikult lauale ilmuvaid snäkke krõbistama.
Pikk sõit Palermost idarannikule Giardini Naxosesse. Kolm ööd samas ***hotellis Hotel La Riva. Kõikidel hommikutel hommikusöök, teisel ja kolmandal õhtul õhtusöök.

Sõit läbi Sitsiilia kulges äärmiselt huvitaval maastikul mööda teid, mis on rajatud betoonvaiadele ja looklevad põldude, istanduste ja heinamaade kohal. Mäed on segu Lõuna- Norrast ja Alpidest.

5. päev

    07. juuli


Lipari saared on merepõhjast kerkivad vulkaanilised saared. Poolepäevane väljasõit Vulcanole, mis on nime saanud tule- ja sepatöö jumala järgi ja ise nime andnud kõigile ülejäänud tulemägedele. Keskajal arvati, et siit pääses põrgusse. Paaritunnine matk viib meid väävlitossuse kraatrini ja tagasi. Kes matkata ei soovi, võib rannal puhata.
Meie ei soovinud puhata, vaid rühkisime üles, üles, üles. Kiiremad (tuntud kihutajad) tahtsid ikka esimesed olla. Rahulikumad ja tasakaalukamad kulgejad sumasid natukene higeldades tuhaliivas ja tardunud laavakivimil. Kraatri servale jõudsime kõik! Õhk oli väävlilõhnast kirbe, tossas ja maapinnast immitses kollakat väävlit. Põrgus? Ei! Taevas? Kuidas võtta! (kirikukellad mängivad "Ave Mariat") Pärast sellist pingutust olime ära teeninud supluse väga soojas meres väävlimudavannide kõrval.
Taormina Etna jalamil on lihtsalt nii kaunis linn, et tema kirjeldamine käib kogenematul sulesepal üle jõu. Siit avanevad merele ja mägedele hingematvad vaated. Linn on ühtaegu antiikne, keskaegne ja kaasaegne. Kõigile midagi. Meile ka!
Taormina lummas igaüht isemoodi!

6. päev

    08. juuli


Etna on Euroopa kõrgeim tulemägi. Tema tipp on lumine ja süda tuline- tegemist on aktiivse vulkaaniga. Bussiga tõuseme nii kõrgele, kui tõusta annab. Teekond on vahva ja bussiparklast saab teha nii mõnegi huvitava retke ümberkaudsete vanade kraatrite alale. Parklast saab tõstukiga 1923m kõrgusele ning sealt veel kõrgemale, 2900m kõrgusele on võimalik sõita maastikubussiga.

ETNA OLI REISI KULMINATSIOON.
SÕNULSELETAMATU! FANTASTILINE! JÕULINE! IMELINE! ROHELINE! KOLLANE! MUST! TUULINE! VAIKNE! SOE! TOSSAV! MÜRISEV!

Teine pool päevast on vaba puhkuseks ja rannamõnude nautimiseks.
Pikk, pikk rand oli kohe üle tänava. Astu vaid sisse ja naudi! Nautisime! Kõigil kolmel õhtul Giardini Naxoses olime osalised tänavamelus ja hilisõhtuses lõunamaises saginas. Õhtustasime ja jalutasime. Vaatasime rõdult päikeseloojangut ja sinetavat merd.

7. ja 8. päev

    09. ja 10. juuli


Kojulennu esimene pool varahommikuse lennuga Cataniast Milaanosse lennufirmaga Windjet. Väljasõit hotellist jääb öösse.
Päev ilusas ja rikka ajalooga Itaalia linnas Bergamos.
Sõitsime liinibussiga linna ja jalutasime Ivi juhendamisel ning isekeskis vanalinnas. Pärastlõunal tuuseldasime suures kaubanduskeskuses.
Ööbimine ****NH Hotel.

Reisi viimane päev. Lennufirma Ryanair lend Milano- Tallinn väljubkell 7.20 ja jõuab koju kell 11.25.
Veidi raskemad kohvrid ja said lennukilt maha ja ekipaažid "Leppikud" võtsid suuna Tartusse.

TEHTUD SEE IMELINE SITSIILIA REIS!

Aitäh, Ivi!
Aitäh, vahvad reisikaaslased!

Reisibüroo PEREREISID (mustaga tekst)

Reisija KALLI (sinine tekst)